Neden Kış Lastiği

Neden Kış Lastiği

Ülkemiz gibi mevsimlerin belirgin şekilde yaşandığı coğrafyalarda çoğu zaman tek çeşit lastikleri kullanmak ciddi tehlikeler doğurabiliyor. Peki, kış lastiğini ne kadar bilinçli kullanıyoruz?

Birçok kullanıcı, kış aylarında kış lastiği takmanın bir iki gün kar yağışı için gereksiz olduğunu düşünüyor, ancak bu doğru değil!

Belirli sıcaklıkların altında standart lastikler daha önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi sertleşerek, aracınızın yol tutuşunu düşürür ve kontrolünü zorlaştırır. Tabi bu klişe cümlelerden sıkıldığınızı biliyoruz, bu yüzden sizlere daha ayrıntılı bilgiler vermek istiyoruz.

Kış lastiği takmalı mıyım?
Kış lastiğini havanın ortalama 7 derece olduğu dönemlerde herkesin takması gerektiğini Lastik Burada olarak tavsiye etmekteyiz. Ancak yasal olarak şehirlerarası seyahat eden tüm araçlar kış lastiği takmak zorundayken, şehir içi seyahatlerde bu zorunluluk valiliğin uygun görmesi halinde uygulanmaktadır.

Ticari faaliyetlerde bulunan, yolcu ve yük taşıyan tüm araçlar, yasal düzenleme ile belirlenmiş olan tarihler arasında istisnasız kış lastiği kullanmalıdır. Dolayısıyla, taksiler, otobüsler, kamyonlar, kamyonetler vb. araçların bu tarihler arasında kış lastiği takmaları yasal olarak bir zorunluluktur. Hususi araçlar şehirler arası yolda olmadıkları ve valiliğin zorunlu kılmadığı durumlarda yasal olarak bir zorunluluğa tabi değillerdir.

Özellikle 4×4 araç kullanan kullanıcılar, kış lastiğine “masraf” yapma konusunda daha çekimser davranmaktadır, ancak bilinmesi gerekir ki kış lastiği olmadan bu araçlarınızı hareket ettirebilseniz bile, güvenli bir fren mesafeniz olmadığı için istenmeyen kazalara sebep olabilirsiniz.

Kış lastiği takmalı mıyım?

Bir iki gün kar yağacak diye neden kış lastiği alayım ki?
… diye düşünüyor olabilirsiniz ancak kış lastiğinin yasal düzenleme ile zorunlu tutulduğu hallerde, yasalarda belirlenen oranlarda para cezaları kesilmektedir. Ayrıca, bu dönemlerde kaza yapmanız halinde sigorta şirketleri kış lastiği takılmamasını sebep göstererek hasarlarınızı tazmin etmeyebilir.

Ne zaman kış lastiği kullanmalıyım?
Zorunlu olarak kış lastiği, ülkemiz sınırları içerisinde, 1 Aralık 2015 tarihinden itibaren her yılın 1 Aralık tarihinde başlayarak Nisan ayı sonuna kadar zorunlu kılınmıştır. Havaların daha erken soğuması durumunda, daha erken bir tarihte de aracınıza kış lastiği takabilirsiniz.

Peki, aracımda ya kış lastiği var ise?
O zaman ne mutlu size!

Ama eğer lastiğinizden emin değilseniz çok basit yöntemlerle aracınızdaki lastiğin hangi mevsim için üretildiğini anlayabilirsiniz.
Aracınızda takılı lastiklerin kış lastiği olup olmadığını öğrenmenizin yollarından ilki, desenlerini dikkatli incelemenizdir. Kış lastiklerinin deseni, blokları üzerinde ince çizgiler içerir. Ayrıca daha geniş bloklara ve tırtıklı bir yapıya sahip olurlar. Üzerinde kar birikmemesi için daha geniş aralıklara sahip olabilirken, aracınızın hareket halindeyken su tahliyesini kolaylaştıran kenar çizgilerine sahiptir.

lastikler

kis-lastik-4Diğer bir yolu ise, lastiğinizin yanak kısmında M+S sembolü olup olmadığını kontrol etmenizdir. Bazı istisna durumlar hariç, hemen hemen tüm lastik üreticileri bir standart olarak kış lastiklerinin yanak kısımlarında M+S sembollerini kullanırlar. Bu sembol RMA (Kauçuk Üreticileri Birliği – Rubber Manufacturers Association) ve ASTM (Uluslararası Amerikan Test ve Materyaller Topluluğu) şartlarını sağlayan kış lastiklerinin tamamında bulunur, ancak herhangi bir teste tabi olmadan, üreticinin beyanına istinaden kullanılabilmektedir. Bazı lastikler üzerinde ise M+S işareti ile birlikte 3PMSF (Üç Zirveli Tepe Kar Tanesi- Three Peak Mountain Snow Flake) işaretleri birlikte kullanılır. Bu iki ibareyi gördüğünüz tüm lastikleri kışın güvenle kullanabilirsiniz.

Not olarak; son dönemlerde hemen hemen tüm üreticiler 4 mevsim kullanımına uygun lastikler üretmektedir. Bu lastikler ülkemiz gibi coğrafyalarda genel kullanım için uygundur ancak râkımı yüksek, kar yağışı ve buzlanmanın çok daha yoğun ve uzun olduğu kesimlerde, 4 mevsim lastiklerden ziyade kış lastiklerinin kullanılmasını tavsiye etmekteyiz.

Ne güzel, o zaman hep kış lastiği takayım!
… diyorsanız, kocaman bir “OLMAZ!” demek istiyoruz. Kış lastiklerini yazın kullanmanız halinde, zaten daha yumuşak olan yapısı aracınızın sıcak asfalt üzerinde daha az tutunmasını sağlayarak, fren mesafenizi artıracak ve aynı zamanda lastik üzerinde aracınıza ve güvenliğinize tehdit olabilecek derecede kopma ve parçalanmalara sebep olacaktır. Ayrıca bu durum daha çok yakıt sarf etmenize sebep olarak bütçenizi de etkileyecektir.

Aracınızın takla atmasına kadar götürebilecek istenmeyen kazalara sebebiyet verebilirken, en iyi ihtimal ile lastikleriniz ömrünü çok kısa bir süre zarfında dolduracaktır.

 

Tamam, her mevsim için ayrı lastik aldık, ben bunu nerede, hangi şartlarda saklayacağım?

… diyorsanız size Lastik Otel Hizmetimiz olduğunu belirtelim. Ancak “ben otel motel anlamam, kendi depomda tutarım” diyorsanız sizlere nasıl depolayabileceğinizi de anlatmış olalım.

Depoladığınız lastikler nem, rutubet ve ıslak ortamlardan uzak tutulmalıdır. Depolarken lastiklerinizin 20 santigrat derece dolaylarında, kuru ve nemden arındırılmış, ısı kaynaklarından uzakta ve naylon torbalar içerisinde saklanması gerekmektedir. Çoğu zaman çok dikkat edilmese bile, lastiklerinizi eğer jantlarından ayırarak depolayacaksanız dikey bir konumda saklamanız gerekmektedir. Jantlı lastikler ise, üst üste ve yatık olarak saklanması gerekmektedir. Lastiklerinizin uygun pozisyonda depolanması, deforme olmasını engelleyecek, ileride balans tutmama, balon yapma gibi sorunlar yaşamanıza engel olacaktır.

Yazın kış lastiklerini, kışın ise yaz lastiklerini uygun şartlar altında depolamamanız halinde, lastikleriniz kimyasal özelliklerini yitirir. Bu durum lastiklerinizin üzerinde çatlaklara, kauçuğunda sertleşmeye sebep olarak güvenliğinizi riske atmaktadır.

Lastiklerinizi tüm bu standartlara uygun bir şekilde depolayabileceğiniz Lastik Otel Hizmetimiz hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sizi A noktasından B noktasına götüren yeni teknolojiler hakkında daha fazla bilgi alabilmek için bizi takipte kalın!

Yazar – Burak TÜRK

 

 

Bu gönderiyi paylaş