Otomobil Lastikleri

Kış Lastikleri

Kış lastikleri aracınızın zorlu hava şartlarında güvenli bir şekilde hareket etmesini sağlar. Bir çok Avrupa ülkesi gibi bizim ülkemizde de kış aylarında kış lastiklerini takmak zorunlu hale geldi ancak kısa zaman öncesine kadar çoğu kişinin kış lastiklerinden haberi yoktu.

Kış lastiği sadece kışın kullanılan bir lastikmiş gibi düşünülmekte ancak bu düşünce yanlıştır. Özellikle 7 derecenin altında seyreden hava sıcaklıklarında daha iyi bir yol tutuşu ve daha güvenli bir sürüş için tasarlanmış bu lastiklerin önemi buzlanma ve don olaylarının yaşandığı şehirlerde daha iyi anlaşılmaktadır.

Neden kış lastiği?
Mevsime göre lastik kullanımı lastiklerin kullanım süresini uzatır.
Kış lastiklerini ekstra bir maliyet olarak değil, daha güvenli bir sürüş için yatırım olarak görmemiz gerekir.

Yaz lastikleri soğuk havada sertleşme eğilimi gösterir, bu ise yol tutuşunun büyük oranda düşmesine sebep olur. Kış lastikleri ise daha soğuk havalarda daha esnek ve yumuşak kalarak sürüş güvenliğine katkıda bulunur. Kış lastiklerinin performansı 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda çok daha yüksektir.

Yaz Lastikleri

Yaz lastikleri kış mevsimi dışında kalan tüm mevsimlerde kullanılabilir. Bu lastikler ılımlı hava koşulları için tasarlanmış olup dört mevsim lastikler ile benzerlikler gösterir. 7 derecenin altındaki havalarda, kar ve don olan havalarda yaz lastiği kullanmak güvenli değildir. Bu sıcaklıklarda kauçuk maddesi özelliğini yitirmeye başlar, sertleşir ve yola tutunma kabiliyetini ve performansını azaltarak kavrama güçlerini düşürür.

Neden yaz lastiği?
Öncelikle lastik seçiminiz sizin daha güvenli bir şekilde araç kullanabilmeniz içindir. Aracınıza uygun lastiği kullanmak hem güvenliğinize hemde yakıt tasarrufu yapmanıza katkı yapacaktır. Yazın kullanılacak olan kış lastikleri kolayca parçalanacak, aracın çekiş gücünün düşmesine sebebiyet verecek ve sürüş güvenliğinizi tehtit edecektir.

Dört Mevsim Lastikler

Dört mevsim lastikleri ortalama sürücüler için özel olarak üretilmektedir. Islak ve kuru zeminde kabul edilebilir bir performans sağlarken bir yandan da karda iyi bir çekiş kabiliyeti sunar.

Dört mevsim lastikleri ekonomi sınıfı araçlardan sedan araçlara, ticari araçlardan kamyonetlere kadar uzanan çok çeşitli araç tiplerinde kullanılır. Bu lastikler sıcak havada daha iyi performans gösterirler ancak yaz lastiklerinden daha az yol tutarlar. Hafif kış şartlarında kabul edilebilir bir performans sunarken ağır kış şartları için pek tavsiye edilmez lastiklerdir.

Doğru lastiği seçmenin önemi

Doğru lastiği seçmek bir takım lastiği seçtikten sonra konuyu kapatmak anlamına gelmiyor. Lastik seçimi yaparken bulunduğunuz bölgenin hava şartlarını, iklimini ve kendi performans ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun. Aracınıza alacağınız lastiklerin üretici firmanın tavsiye ettiği teknik özelliklerde olmasına dikkat edin.

Aracınıza alacağınız lastiği seçmekte zorlanıyorsanız bizi arayın, size uzman danışmanlarımız yardımcı olsun!